20 Ocak 2013 Pazar

Güneş Saati Nasıl Yapılır? (Video)

İnsanların zamanı bilme arayışı ve merakı doğrultusunda tarih boyunca pek çok adım atılmıştır. İlk kez Güneş saatinin bir zaman göstergesi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Geçmişte icat edilen hemen hemen her şey astrolojiye bakılarak ya da doğal hayatın taklit edilmesi sonucunda oluşturulmaya çalışılmıştır. Güneş saatlerinin çalışma mekanizmasındaki ana unsuru da Güneş oluşturmaktadır.

Günümüzde bilinen en eski Güneş saatinin icadı ise M.Ö 1500 yılına dayanmaktadır. Mısırlılar tarafından icat edilen Güneş saati sadece Mısırlılar tarafından değil pek çok medeniyet tarafından da kabul görüp kullanılan bir zaman göstergesidir.

Mısırlılara benzer ya da farklı şekillerde pek çok Güneş saati de tarih karelerinde uzun yıllar etkin bir şekilde kullanılmıştır. Eski Yunan Medeniyetleri ise bu konuda çok fazla sayıda Güneş saatini insanlığa sunmuştur. Mısırlılar tarafından ilk bulunan Güneş saati bugün bilinen saatlere göre çok daha fazla hata payına sahipti. Hata payını biraz daha azaltarak Güneş saatini geliştiren Eski Yunanlı Pergalı Apollonius (M.Ö. 250) daha hassas özelliklerde bir saat tasarlamıştır. Tarih sürecinde gölgeleri çeşitli eğik düzlemlere taşıyarak Güneş saatini biraz daha farklı kılan isim ise Ptolemi olmuştur. Müslüman olan Araplar da Güneş saatlerinin gelişimine katkıda bulunan medeniyetler arasındadır.

Güneş saatlerinin çalışma prensibi ise Güneş’in konumuna göre dizayn edilmiştir. Güneş’i her taraftan net ve kesintisiz bir şekilde alan bir yerde yatay olarak çizilen Güneş saati tasarımı dikey olarak yerleştirilen bir çubuk mekanizmanın asıl temellerini oluşturmaktadır. Gün içerisinde dikey olarak yerleştirilen çubuğun gölgesi yatay olarak çizilen saatin farklı bölgelerine düşmektedir. Tasarımın düzgün çalışması içinse coğrafi koordinatların iyi bilinmesi gerekir. Çünkü çubuğun coğrafi olarak kuzey yönü göstermesi gerekmektedir.

Doğa olaylarına bağlı olarak tasarlanan bu saat tam olarak zamanı keskin sınırlara dayandırmamakla birlikte geceleri çalışmayan bir saattir.

Dünya üzerinde en fazla güneş saati bulunan şehir İstanbul’dur. İstanbul’da camii, medrese, müze gibi birçok alanda güneş saati bulunmaktadır.

Güneş Saati Yapımı, Güneş Saati Nasıl Yapılır? (Video)8 yorum:

 1. Hacı Şakir25 Ocak 2013 20:41

  İyi de bunu nasıl yanımızda taşıyacağız???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. arka cebine koy hacım...

   Sil
  2. Hacı Şakir25 Ocak 2013 20:44

   Sen benimle dalga mı geçiyosun?

   Sil
 2. Sakin olun beyler, bir güneş saati için değmez...

  YanıtlaSil
 3. İngilizce söylüyor ne anliycam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlamadığın bir nokta varsa söyle, yardımcı olalım kardeş.

   Sil
 4. Saat 12 de gölge kuzeyi gösterirmiş kuzey yarım kürede.Bu bilgi bize yeterli.

  YanıtlaSil

Eğer kayıtlı üyelerimizden biri değilseniz Yorumlama Biçimi olarak Adı/URL veya Anonim'i seçiniz...