4 Ekim 2012 Perşembe

Kürşad ve 40 Çerisi (Yiğidi) Destanı


Kürşad ismi kür ve şad kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Kür ‘ok’ anlamına gelir, şad ise bir bölgeyi yönetmek için gönderilen kimse anlamına gelir. Kürşad’a bu ismin verilmesinin sebebi ülkenin veliaht prenslerinden biri olmasıdır.

Kürşad Destanı

MS. 600lü yıllarda Göktürkler Çin baskısı altında zorlukla yaşıyorlardı. O dönem hükümdar, Çuluk Kağan’dı. Çuluk Kağan özünde iyi mert bir insandı. Halkı onu severdi.

Çuluk Kağanın babasından kalma gelenek ile Türk hükümdarı ile Çin prenseslerinin evlenmesinin en büyük sıkıntısı bu dönemde görülmüştür. Çeşitli entrikalara ve casus olaylarına sahne olan bu yıllarda, Çuluk Kağanın ölümü her şeyi derinden etkilemiştir. Yerine geçen Kara Kağan, eski Türk geleneklerine göre İçing Hatun ( Çuluk Kağanın Çinli Eşi) ile evlenmek durumundaydı. Bazı kaynaklar İçing Hatunun Çuluk Kağanı öldürdüğünü iddia etmektedir. Kara Kağanın İçing ile evlenmesi, Çin komplolarının devam etmesine sebep olmuştur. Kara Kağanın dirayetsiz ve kötü politikaları ülkede büyük sorunlara yol açmıştır. O dönemde yaşanan kuraklık ve soğuk halkı olumsuz etkilerken, üstüne artan Çin baskısı her şeyi daha zora sokuyordu. Türklerin aciz durumundan faydalanan Çinliler büyük bir ordu ile Türklerle savaşmıştır. Çinlilerin zaferi, devamında Türkleri esaret altında yaşayacağı bir döneme itmiştir. Savaştan sonra, yaklaşık 100bin Türk, 9 yıl boyunca Si Gan Fu şehrinde tutsak kalmıştı.

Kürşad bu savaşta prens olduğunu gizlemişti. Birbirinden usta tam 40 yiğidi yanında toplayan Kürşad ihtilal yapmaya karar vermişti. Burada 40 yiğitle beraber o bilindik yemini ettiler: ‘Gök girsin kızıl çıksın, gök tanrı sen tanıksın’.

Planları Çin hükümdarını rehin alıp Türkleri esir hayatlarından kurtarmaktı. Hükümdar her gün belirli saatlerde yürüyüşe çıkardı. Onu o esnada yakalamak istiyorlardı. Ancak o gün, büyük bir fırtına çıktığı için hükümdar dışarı çıkmamıştı. Hükümdarı ele geçiremeyeceklerinin farkındaydılar ve eğer geri dönerlerse ihtilal haberinin duyulacağından endişe ediyorlardı. Bu ihtilal haberi sadece 40 kişinin ölümüne değil belki bütün bir ırkın yok oluşuna sebep olabilirdi. Artık geri dönüş yoktu. Irkları için, Türklük için savaşmalıydılar. O gece 40 Türk 1000’e yakın Çinliyi öldürdü ve o 40 yiğit insan da can verdi. İhtilal o gün başarıya ulaşmadı.

Bu saldırıyı haber alan Çinliler çok korkmuştu. 40 kişi böyle bir şey yapabiliyorsa 100bin kişi neler yapamazdı ki. Tüm Türkler serbest bırakıldı ve tekrar Ötükene yerleşip II. Göktürk Devletini kurdular.

Kürşadın millet aşkı, Türklük aşkı ve özgürlük aşkı kendi canını kaybetmesine yol açarken Türk ırkının payidar kalmasını sağladı. O Türk tarihinin en yiğit savaşçılarından biridir.

22 yorum:

 1. Gerçekten çok hoş bir yazı olmuş elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Atalarımız ın ruhları şad olsun

  YanıtlaSil
 3. Güzel hikaye ama bir destan olduğunu, tarihsel gerçekliği olmadığını unutmayalım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarihsel gerçekliği olmaması bir ihtimal tabii ki, ama bu konuda çok sayıda ve çeşitli rivayetler geçmişten günümüze dile getirilmektedir,konuyla ilgili detaylı bilgiler tarih kitaplarında yer almaktadır. Şahsi kanaatim, olayın detaylarını birebir bilemesek de -gayet tabii abartıların olması beklenir bu tür hikayelerde- böyle bir olayın muhakkak olduğu yönündedir.

   Sil
  2. Lan Mal Bunların Hepsi Gerçek Türklerde yalan OLmaz !

   Sil
  3. tarihsel gerçekliği yok demişsin kesin olarak yok demişsin bide kürşad ve 40 çerisi gerçekten bağımsızlık için savaşmış ve şehit olmuşlardır sen inanmamaya devam kardeşim...

   Sil
  4. Aslında destan bile değil Atsız ın uydurması. 1000 yıl boyunca kimse bahsetmemis. Sonra bi adam çıkıp ortaya atmış bu yalanı. Asıl amaç tabiki ataist Atsızın Türkİslam kahramanlarını cekemeyip boyle bir uydurma ortaya atmasıdır.

   Sil
  5. Ulan bi kere o kırk yigidin koskoca cin sarayini basmasi sana yetmez mi adam olmak yurek isidir kocum sen anlayamazsin ayrica bu baskin uc dort tane cin kaynaklarinda gecmektedir cok cahilsin var olsun irkimin turan ulkusu

   Sil
 4. Hikayenin hangi yönünün gerçek hangi yönünün hayali olduğunu biliyoruz aslında. Göktürk kağanlarından Şipi'nin oğlu olan Chieh-she-shuai (Türkçe adı bilinmiyor maalesef) 7. yüzyılda 40 yandaşıyla Çin sarayına imparatoru öldürmek amacıyla başarısız bir baskın girişiminde bulunmuştur ve birçok (ama 1000'e yakın değil) muhafızı öldürdükten sonra öldürülmüştür. 20. yüzyılda ise Türk milliyetçilerinden Nihal Atsız Chieh-she-shuai hikayesinden esinlenerek Kürşad adlı kahramanı ve bu abartılı hikayeyi uydurmuştur. Yani hikayenin gerçek olan kısmı sıradan kısmı. Destansı kısmı ise hayal ürünü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lan ne sslak geri zekalilar var yav sen kalk 40 kisi ile esir kurtarmaya kalk hikayenin en onemsiz yeri densin
   ALLAH CC CAHIL TURKTEN TURK IRKINI KORUSUN

   Sil
 5. 300 spartalı filmine hayran kalan güzel ülkemin güzel insanları. neden her şeyin güzeli batıydaymış gibi geliyorsa? yerli robin hood'ları, 300 spartaları da unutuyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Necip Fazıl diyor ya; "İslamiyet batıdan gelse hepiniz müslüman olurdunuz.." diye. Üstad sonuna kadar haklı... Millet vermiş yuları batının ellerine, batı nereye çekerse oraya doğru gidiyor...

   Sil
 6. inanmayanlar türk olup olmadığına dikkat etsinler

  YanıtlaSil
 7. Kardeşim haklısın bizim sinema sektöründeki yönetmenlerimiz adam olsa ataştırır didinir çabalar zararına da olsa profosyonel bi tarih filmi çekerler..

  Ama yok ya küfürlü komedi filmi çekecekler saçma sapan yada konulu porno filmi çekerler başka bi iş yaptıkları yok..

  cem yılmaz ata demirel şahan gökbakar oldukça bizim bu sinema sektörü gelişmez..

  elin gavuru taa nerelerden gelip çanakkale ile ilgili film çekiyor oturup izleyeceğimize ağlamamız lazım

  YanıtlaSil
 8. Hikayeden çok güzel film olur. Yalnız güzel film senaryosuyla tarihsel gerçekleri ayırt etmeyi öğrenelim artık. Yok Türklerde yalan olmazmış, yok inanmayan Türklüğünden şüphe etsinmiş. Hikaye tarihsel gerçeklere uymuyor. Bu kadar basit.

  YanıtlaSil
 9. turkler ta bozkirlardAn anadoluyA anadoludan 6 kitada at surmustur
  tarihe iyi bakin tarih bizm kahraamanliklarizla

  YanıtlaSil
 10. Tarihe gerçekten iyi baktığınızda her milletin kendisiyle gurur duymasını sağlayacak olaylar, aynı zamanda da her milletin kendisinden utanç duymasını sağlayacak olaylar olduğunu görürsünüz. Ne Türklerin ne de başka milletlerin bu konuda bir ayrıcalığı var.

  YanıtlaSil
 11. aşırı milliyetçilerden küfür yiyeceğimi biliyorum küfür etmekten de başka birşey gelmez zaten. şimdi türk destanlarında hep bizim çinlileri dövdüğümüz günde onlara beş araba dayak çektiğimiz hatta türk korkusundan çinlilerin çin seddini yaptığından bahseder e peki de niye kardeşim batıya göç edenler türkler olmuş. ve tarih kitaplarında türklerin göç sebeblerinden en önemlisinin çinlilerin baskısı ve saldırıları olduğu söylenir. yani kahramanlık destanları gerçek olsa bugün batıya göç edenler çinliler olurdu. ha yunanlıların herkülü zeynası var. iranlıların zal oğlu rüstemi var. bizimde kürşadımız olsun. ayzıtımız olsun dede korkutumuz olsun ama masal alemiyle gerçek dünyayı karıştırmamak lazım. mesela türkler hangi yönden üstün. fiziksel olarak kuvvetli desek osmanlı döneminde yetişmiş başpehlivanların bile hepsi devşirme içlerinde türk yok. günümüzde niye türklerden hiç ağır siklet boks şampiyonu çıkmıyor. ata sporumuz güreşde bile yerlerde sürünüyoruz. savaşçılık desek ben askerliğimi doğuda yaptım daha ilk silah sesinde altına kaçıran askerlerimiz vardı. dört tane kürdünen baş edemedik. bilim desek beğenmediğimiz araplar bile ortaçağda yetişmiş en az on tane matematikçi sayar. geriye böyle masallar kalıyor. yok efendim kırk tane çeri bin tane çinliyi öldürmüş. ee iranlı zal oğlu rüstem şehnamede ok atılmaması kaydıyla 1000 kişiye meydan okurmuş. kullandığı gürz 600 batman geliyormuş. yani 4800 kg. tabii o masal bizim ki gerçek. birde insan neden kendisi gibi düşünmeyen birine hakaret etme ihtiyacı duyar anlamam. bizim ülke adam olmaz. komünist değilsen komünistlerden küfür yersin, müslüman değilsen müslümanlardan, ülkücü değilsen ülkücülerden. e kardeşim ben komünistle, ülkücüyle, faşo ile aynı şekilde düşünmek zorundamıyım. senin inandığın bir masala inanmak zorundamıyım. kürşadın kırk kişi ile saray bastığı doğrudur. hadi olsunda yüz kişi öldürsünler olabilir ama bin kişi dersen o zaman zaloğlu rüsteme de herküle zeynaya da inanacaksın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk sorunun yanıtını vereyim:
   Mete Han Çini çok büyük oranda hasara uğramıştır.Çinseddi se Türk korkusundan yaptırılmıştır.
   Lakin Mete Çinliler çok kalabalık olduğu için Türkler Çine yerleşirse kendi yetenekleri asibile olmasın diye fethetmemis vergiye bağlamak yetinmistir. Yani Türkler Çinlilerin arasına girip soyu yok olmasın diye Mete Han Çini fethetmemis vergiye bağlamış bütün ticaret yollarını ele almıştır. Ancak daha sonra Çin Türkleri içten yok etmeye başlamıştır yani Türklere casuslar yollamislar ve bitirmeye calismislardir. İşte Çin Türklerden kurtulunca baskı yapmıştır zaten göçün tek sebebi de bu değildir. Daha sonra Türkler goce başlamıştır

   Sil
  2. Guzel kardesim birincisi ates once kendi etrafini yakar sen kendini yamissin
   Ikincisi anan baban sana bu cengizhan ismini verirken ne dusunduler acaba
   Üçüncüsü canakkale yi ne abd nin boks sampiyonu ne iranin zaloglu rustemi ne devsirme guresciler ne araplar gecilmez yapti
   Dördüncüsü o senin askerde ilk mermi sesinde altina kaciran ilk sensin belkide oysa benim askerlik yaptigim yerde ben hic oyleleriyle karsiasmadim ki ilk catismada gorduk
   Yani guzel kardesim kendini küçük görme
   SEN SEHIT OGLUSUN INCITME YAZIKTIR ATANI
   VERME DUNYALARI ALSANDA BU CENNET VATANI

   Sil
 12. aşırı milliyetçilerden küfür yiyeceğimi biliyorum küfür etmekten de başka birşey gelmez zaten. şimdi türk destanlarında hep bizim çinlileri dövdüğümüz günde onlara beş araba dayak çektiğimiz hatta türk korkusundan çinlilerin çin seddini yaptığından bahseder e peki de niye kardeşim batıya göç edenler türkler olmuş. ve tarih kitaplarında türklerin göç sebeblerinden en önemlisinin çinlilerin baskısı ve saldırıları olduğu söylenir. yani kahramanlık destanları gerçek olsa bugün batıya göç edenler çinliler olurdu. ha yunanlıların herkülü zeynası var. iranlıların zal oğlu rüstemi var. bizimde kürşadımız olsun. ayzıtımız olsun dede korkutumuz olsun ama masal alemiyle gerçek dünyayı karıştırmamak lazım. mesela türkler hangi yönden üstün. fiziksel olarak kuvvetli desek osmanlı döneminde yetişmiş başpehlivanların bile hepsi devşirme içlerinde türk yok. günümüzde niye türklerden hiç ağır siklet boks şampiyonu çıkmıyor. ata sporumuz güreşde bile yerlerde sürünüyoruz. savaşçılık desek ben askerliğimi doğuda yaptım daha ilk silah sesinde altına kaçıran askerlerimiz vardı. dört tane kürdünen baş edemedik. bilim desek beğenmediğimiz araplar bile ortaçağda yetişmiş en az on tane matematikçi sayar. geriye böyle masallar kalıyor. yok efendim kırk tane çeri bin tane çinliyi öldürmüş. ee iranlı zal oğlu rüstem şehnamede ok atılmaması kaydıyla 1000 kişiye meydan okurmuş. kullandığı gürz 600 batman geliyormuş. yani 4800 kg. tabii o masal bizim ki gerçek. birde insan neden kendisi gibi düşünmeyen birine hakaret etme ihtiyacı duyar anlamam. bizim ülke adam olmaz. komünist değilsen komünistlerden küfür yersin, müslüman değilsen müslümanlardan, ülkücü değilsen ülkücülerden. e kardeşim ben komünistle, ülkücüyle, faşo ile aynı şekilde düşünmek zorundamıyım. senin inandığın bir masala inanmak zorundamıyım. kürşadın kırk kişi ile saray bastığı doğrudur. hadi olsunda yüz kişi öldürsünler olabilir ama bin kişi dersen o zaman zaloğlu rüsteme de herküle zeynaya da inanacaksın.

  YanıtlaSil
 13. Türkler ansiklopedisinin ilgili zamanı anlatan KTÜ lü bir Profesör de yukarıda bir yerde geçen hieh-she-shuai ismi yerine kür şad adını kullanıyor. Okumuştum. Aynen yazıdaki gibi tüm Türkleri serbest bırakmadı ile sonuçlanır olay. Kaç kişi öldürdüler bilinmez. Lakin Atsız'ın kitabında kürşad olmadan adı şu tigin idi. Shuai isminin ilk hecesi değil mi? Zaten Atsız da bu ismi kendisinin taktığını söylemiş. Murat bardakçının da olduğu bir tarih programında çinceden canlı çevirdi adam hieh-she-shuai adını söyledi...
  Adamlar şaman yani islamla da alakaları yok.
  Ama var. 40 kişiyle de çin sarayını basmış...
  Ne kadar yok dense de var... isme mi takılıyoruz yani...

  YanıtlaSil

Eğer kayıtlı üyelerimizden biri değilseniz Yorumlama Biçimi olarak Adı/URL veya Anonim'i seçiniz...