4 Ekim 2012 Perşembe

Kürşad ve 40 Çerisi (Yiğidi) Destanı


Kürşad ismi kür ve şad kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Kür ‘ok’ anlamına gelir, şad ise bir bölgeyi yönetmek için gönderilen kimse anlamına gelir. Kürşad’a bu ismin verilmesinin sebebi ülkenin veliaht prenslerinden biri olmasıdır.

Kürşad Destanı

MS. 600lü yıllarda Göktürkler Çin baskısı altında zorlukla yaşıyorlardı. O dönem hükümdar, Çuluk Kağan’dı. Çuluk Kağan özünde iyi mert bir insandı. Halkı onu severdi.

Çuluk Kağanın babasından kalma gelenek ile Türk hükümdarı ile Çin prenseslerinin evlenmesinin en büyük sıkıntısı bu dönemde görülmüştür. Çeşitli entrikalara ve casus olaylarına sahne olan bu yıllarda, Çuluk Kağanın ölümü her şeyi derinden etkilemiştir. Yerine geçen Kara Kağan, eski Türk geleneklerine göre İçing Hatun ( Çuluk Kağanın Çinli Eşi) ile evlenmek durumundaydı. Bazı kaynaklar İçing Hatunun Çuluk Kağanı öldürdüğünü iddia etmektedir. Kara Kağanın İçing ile evlenmesi, Çin komplolarının devam etmesine sebep olmuştur. Kara Kağanın dirayetsiz ve kötü politikaları ülkede büyük sorunlara yol açmıştır. O dönemde yaşanan kuraklık ve soğuk halkı olumsuz etkilerken, üstüne artan Çin baskısı her şeyi daha zora sokuyordu. Türklerin aciz durumundan faydalanan Çinliler büyük bir ordu ile Türklerle savaşmıştır. Çinlilerin zaferi, devamında Türkleri esaret altında yaşayacağı bir döneme itmiştir. Savaştan sonra, yaklaşık 100bin Türk, 9 yıl boyunca Si Gan Fu şehrinde tutsak kalmıştı.

Kürşad bu savaşta prens olduğunu gizlemişti. Birbirinden usta tam 40 yiğidi yanında toplayan Kürşad ihtilal yapmaya karar vermişti. Burada 40 yiğitle beraber o bilindik yemini ettiler: ‘Gök girsin kızıl çıksın, gök tanrı sen tanıksın’.

Planları Çin hükümdarını rehin alıp Türkleri esir hayatlarından kurtarmaktı. Hükümdar her gün belirli saatlerde yürüyüşe çıkardı. Onu o esnada yakalamak istiyorlardı. Ancak o gün, büyük bir fırtına çıktığı için hükümdar dışarı çıkmamıştı. Hükümdarı ele geçiremeyeceklerinin farkındaydılar ve eğer geri dönerlerse ihtilal haberinin duyulacağından endişe ediyorlardı. Bu ihtilal haberi sadece 40 kişinin ölümüne değil belki bütün bir ırkın yok oluşuna sebep olabilirdi. Artık geri dönüş yoktu. Irkları için, Türklük için savaşmalıydılar. O gece 40 Türk 1000’e yakın Çinliyi öldürdü ve o 40 yiğit insan da can verdi. İhtilal o gün başarıya ulaşmadı.

Bu saldırıyı haber alan Çinliler çok korkmuştu. 40 kişi böyle bir şey yapabiliyorsa 100bin kişi neler yapamazdı ki. Tüm Türkler serbest bırakıldı ve tekrar Ötükene yerleşip II. Göktürk Devletini kurdular.

Kürşadın millet aşkı, Türklük aşkı ve özgürlük aşkı kendi canını kaybetmesine yol açarken Türk ırkının payidar kalmasını sağladı. O Türk tarihinin en yiğit savaşçılarından biridir.

10 yorum:

 1. Gerçekten çok hoş bir yazı olmuş elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Atalarımız ın ruhları şad olsun

  YanıtlaSil
 3. Güzel hikaye ama bir destan olduğunu, tarihsel gerçekliği olmadığını unutmayalım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarihsel gerçekliği olmaması bir ihtimal tabii ki, ama bu konuda çok sayıda ve çeşitli rivayetler geçmişten günümüze dile getirilmektedir,konuyla ilgili detaylı bilgiler tarih kitaplarında yer almaktadır. Şahsi kanaatim, olayın detaylarını birebir bilemesek de -gayet tabii abartıların olması beklenir bu tür hikayelerde- böyle bir olayın muhakkak olduğu yönündedir.

   Sil
  2. Lan Mal Bunların Hepsi Gerçek Türklerde yalan OLmaz !

   Sil
 4. Hikayenin hangi yönünün gerçek hangi yönünün hayali olduğunu biliyoruz aslında. Göktürk kağanlarından Şipi'nin oğlu olan Chieh-she-shuai (Türkçe adı bilinmiyor maalesef) 7. yüzyılda 40 yandaşıyla Çin sarayına imparatoru öldürmek amacıyla başarısız bir baskın girişiminde bulunmuştur ve birçok (ama 1000'e yakın değil) muhafızı öldürdükten sonra öldürülmüştür. 20. yüzyılda ise Türk milliyetçilerinden Nihal Atsız Chieh-she-shuai hikayesinden esinlenerek Kürşad adlı kahramanı ve bu abartılı hikayeyi uydurmuştur. Yani hikayenin gerçek olan kısmı sıradan kısmı. Destansı kısmı ise hayal ürünü.

  YanıtlaSil
 5. 300 spartalı filmine hayran kalan güzel ülkemin güzel insanları. neden her şeyin güzeli batıydaymış gibi geliyorsa? yerli robin hood'ları, 300 spartaları da unutuyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Necip Fazıl diyor ya; "İslamiyet batıdan gelse hepiniz müslüman olurdunuz.." diye. Üstad sonuna kadar haklı... Millet vermiş yuları batının ellerine, batı nereye çekerse oraya doğru gidiyor...

   Sil
 6. inanmayanlar türk olup olmadığına dikkat etsinler

  YanıtlaSil
 7. Kardeşim haklısın bizim sinema sektöründeki yönetmenlerimiz adam olsa ataştırır didinir çabalar zararına da olsa profosyonel bi tarih filmi çekerler..

  Ama yok ya küfürlü komedi filmi çekecekler saçma sapan yada konulu porno filmi çekerler başka bi iş yaptıkları yok..

  cem yılmaz ata demirel şahan gökbakar oldukça bizim bu sinema sektörü gelişmez..

  elin gavuru taa nerelerden gelip çanakkale ile ilgili film çekiyor oturup izleyeceğimize ağlamamız lazım

  YanıtlaSil

Eğer kayıtlı üyelerimizden biri değilseniz Yorumlama Biçimi olarak Adı/URL veya Anonim'i seçiniz...