24 Ağustos 2012 Cuma

Greenpeace Nedir? Kuruluşu ve Faaliyetleri

Greenpeace (Yeşil Barış); birçok ülkede etkin, kâr amacı gütmeyen, çevreci bir örgüttür. Dünyanın her ülkesinde üyeleri ve gönüllüleri bulunmaktadır. Haksızlığa uğrayan dünyanın dili olup, gözü olup, kulağı olup sürekli savunma halindedirler. Dünyaya gözleri gibi bakan, dünyayı kendi bedenleriymişçesine koruyan, sahiplenen ve tamamen hiçbir maddi çıkar gözetmeyen, talep etmeyen sadece dünyayı korumaya yüreklerini koymuş gönüllülerden oluşan bir kuruluştur.

Greenpeace için dünya tanımı dünyadaki her canlıyı içerir. Balıktan ayıya, örümcekten yaprağa, denizlerden gökyüzüne kadar her şeyi kapsamaktadır. Dünyayı çok seven fakat Greenpeace kadar koruyamayan insanlar olarak yapılması gereken bu gönüllü kuruluşa destek vermektir. Hiçbir eylemlerinde şiddete yer yoktur. Yaptıkları sadece, dünyayı kirletenleri yasalara uymaya  davet etmek,  dünyaya verilen zarar ne ve nerede  ise insanların dikkatini oraya çekmeye çalışmaktır. Güçleri yettiğince  temiz ve barış dolu bir dünyanın oluşumuna katkıda bulunmaktır.

GREENPEACE ÖRGÜTÜNÜN KURULUŞU

Greenpeace, birkaç kişinin kiraladıkları kırık dökük bir tekne ile nükleer denemeleri protesto etmek için ABD’nin Alaska eyaletinden, Amchitka’daki nükleer deneme sahasına gitmeleri ile1971 yılında Kanada’nın Vancouver şehrinde doğmuştur. 1971′den bu yana dünyanın dört bir yanında çevre katliamlarına karşı mücadele vermektedir. Çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmek için devletlerden, şirketlerden ya da siyasî partilerden bağış veya sponsorluk kâbul etmez. Tüm çalışmalarının kaynağını sadece bireylerden aldığı maddî ve manevî destek oluşturur.

Greenpeace, gezegeni yaşanmaz hâle getiren çevre suçlarına karşı bilimsel verilere dayanan kampanyalar yürütür ve şiddet içermeyen doğrudan eylemlerle tanıklık ederek bu suçları basın aracılığıyla gündeme getirir.

Merkezi Amsterdam’da bulunan örgütün, 45 ülkede 28 bölge ofisi bulunmaktadır.

BAŞLICA ÇALIŞMA ALANLARI

- Okyanuslar ve yaşlı ormanların korunması.
- İklim değişikliğini durdurabilmek için fosil yakıtların kademeli olarak sonlandırılması ve yenilenebilir enerjilerin teşvik edilmesi.
- Nükleer silahlanma ve nükleer kirliliğe son verilmesi
- Temiz ve geri dönüştürülebilir enerjinin kullanılması
- Zehirli kimyasalların ortadan kaldırılması.
- Genleri ile oynanmış organizmaların doğaya bırakılmasının önlenmesi.
- Savaşların önlenmesi.
- Küresel Isınma’nın durdurulması.
- Ticari amaçlı balina avının kontrol altına alınması.

GREENPEACE TÜRKİYE

Greenpeace Türkiye ofisi 1992 yılında etkin konuma geçmiştir. Ofis İstanbul’dadır.

3 yorum:

  1. Greenpeace örgütünün süper güç tarafindan gelismekte olan ülkelerdeki nükleer enerji kullanimini engellemek amaciyla kuruldugu, desteklendigi ve finanse edildi söyleniyor. Bu bana çok mantikli bir iddia gibi geldi. Öyle olamaz mi sizce?

    YanıtlaSil
  2. zaten öyle beni haftada bi kere ararlardı kredi kartı bilgileirmi isterlerdi dergilerine abone olmam için bende kanadaki ormanları kağıt fabrikalarına verirken neyin altına imza attıklarını sordum daha da aramaz oldular telefondaki kardeşin bilgisi yokmuş :) bide defalarca yaşadığım bölgede destek verebileceğimi genç olduğumu vaktimin olduğu belirtmiştim işin bu tarafı onları ilgilendirmiyo sadece para istiyolar.

    YanıtlaSil
  3. greenpeace; cia,mossad,MI5 tarafından kurulmuştur, gelişmekte olan ülkelerin teknolojik yapılanmalarını geciktirmek,durdurmak amacıyla eylemler yapmaktadır.kapitalist ülkelerde bunların eylemlerini göremezsiniz.

    YanıtlaSil

Eğer kayıtlı üyelerimizden biri değilseniz Yorumlama Biçimi olarak Adı/URL veya Anonim'i seçiniz...