9 Haziran 2012 Cumartesi

Mutluluk Hormonu Serotonini Arttırmanın Yolları

Her daim mutsuz mu hissediyorsunuz, çevrenizdeki hiçbir şey sizi mutlu edemiyor mu? Bu durumda sorun serotonin hormonunuzda olabilir. Fakat mutlu olamadığınız için mutsuz olmayı bir kenara bırakır; bedeninizi, ruhunuzu ve zihninizi beslerseniz siz de gülümsemeyi başarabilirsiniz.
Sabahları mutsuz uyanıyor, ne yaparsanız yapın bir türlü kendinizi mutlu hissedemiyorsanız mutluluğu öğrenme vaktiniz geldi de geçiyor demektir. Peki mutluluk gerçekten öğrenilebilir mi?

Serotonin Mutluluk Akademisi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Işık Akgöl’e göre mutluluk öğrenilebiliyor. Fakat bunun için ilk olarak serotonin hormonuna ihtiyaç duyuluyor. Serotonin, mutluluk veren hormona verilen isim ve bu hormon bağırsaklardan, beyinden ve trombosit denilen pıhtılaşma hücrelerinden salgılanıyor.

Serotonin ağrıyı azaltıyor

Serotonin hormonu yüksek olan kişiler, kendilerini daha mutlu hissediyor, daha iyi uyuyor ve sabahları kaliteli bir uykunun sonucuyla dinlenmiş olarak uyanıyorlar. Bu kişilerin ağrı eşikleri yükseliyor. Serotonin iştah mekanizmasını da düzenliyor. Stres anında çok yemek gibi bir problem serotonin hormonu yüksek olan kişilerde görülmüyor. Eksikliğinde ise depresif hissediliyor, depresyona neden olabiliyor, uyku bozuklukları görülüyor, sabahları yorgun kalkılıyor, duygulanım bozuklukları yaşanıyor, mutlu edecek olaylar bile serotonin seviyesi düşük olan kişileri mutlu etmeye yetmiyor. Bu kişilerin, ağrı eşikleri düşük olduğu için genelde kronik ağrı çekiyorlar.

Mutluluk eğitimi

Dr. Işık Akgöl mutluluğun öğrenilebileceğini belirtiyor ve “Mutlu olmak, bana göre bir seçim. Mutlu olmak istiyor musunuz? Aslında bu sorunun cevabına kim ‘Hayır’ diyebilir ki? Sadece yürekten ‘Evet, ben mutlu olmak istiyorum’ dedikten sonra yapmanız gerekenler var. Yıllardır kronik ağrıları olan kişiler ile ilgileniyorum. Kronik ağrısı olan kişilerde fiziksel problemlerin ötesinde psikolojik ve ruhsal sorunlar olduğunu fark ettim. Bu kişiler, tam olarak hastalık olmasa da mutsuzlar, endişeliler, iyi uyumuyorlar, hayattan zevk almıyorlar ve serotonin seviyeleri düşük. Eğer mutluluğu seçerseniz, mutsuzluğu ayıklamanız gerekiyor” diyor.

Mutlu olmak üzere karar vermek gerekiyor. Çünkü mutluluk bir seçimse olayların ne olduğu değil, olayları nasıl algıladığınız sizi mutlu ya da mutsuz ediyor. Birisi için son derece mutsuzluk veren bir olay, başkasına mutluluk verebiliyor. Piyangodan para çıkmışsa siz mutluluktan deli olurken, anneniz “Eyvah! Çocuğumun başına neler gelecek?” diye üzülebiliyor yani aynı olaya farklı anlamlar yükleyerek farklı duygular yaşayabiliyoruz.

Bedeni mutlu etmenin yolları

Bedeni mutlu etmenin en önemli ve en kolay yolu spor yapmak. Spor bedeninizi ve zihninizi çalıştırıyorsunuz. Herhangi bir spor dalını seçerek başlayabilirsiniz. İlgi alanınıza göre bireysel veya takım oyunların herhangi biri işinize yarar. Tabii ki eğer takım arkadaşlarınızı iyi seçerseniz takım oyunları çok daha faydalı olacaktır. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, spor düzenli olursa eğer tam anlamıyla sizi mutlu etmeye yetecektir.

Hayatta mutlu olduğunuz anları saklayıp, kendinizi mutsuz hissettiğinizde bu anıları kullanabilirsiniz. Nasıl mı? İmajinasyon ile gözünüzü kapatıp, o anı bir daha yaşayarak.

Eğer bugüne kadar birine karşılıksız olarak bir yardımda bulunmadıysanız gerçekten mutlu olmamışsınız demektir. Sosyal sorumluluk projelerinde yer almak, birilerine gönüllü olarak yardım etmek sizi mutlu hissettirecektir.

Ruh ve beden mutluluğu

İnsanın sağlıklı ve mutlu olmak için sosyal hayatının da iyi olması gerekiyor. Bunun için de hobiler edinilmeli.  Dr. Işık Akgöl, “Günümüz insanının en büyük problemi dışarıdan çok fazla bilgi alması. Çoğumuz çok stresliyiz. Stres altındayken mutlu olmak zor. Çünkü stres altındayken kararlarımız ve düşüncelerimiz beynimizde kortekse ulaşmadan hayvanların karar verme mekanizması olan hipotalamus mekanizmasına ulaşıyor ve buradayken karar veriyoruz. Kısacası içgüdüsel davranıyoruz. Bu durumda da zihni durultmak gerekiyor.” diyor.

Dr. Işık Akgöl’e göre eğer bedeninizi, zihninizi ve ruhunuzu formda tutarsanız ve üçü birbiriyle uyumlu olursa mutlu olabilirsiniz. Dr. Akgöl, “Bedeniniz iyi durumdaysa, zihniniz parlaksa ve ruhunuz dinginse mutlusunuz demektir. Bedeniniz nasıl iyi durumda olur? Egzersiz yaparsanız, onu doğru gıdalarla beslerseniz, uykunuzu iyi alırsanız genetik faktörler dışında bedeniniz iyi durumda olur. Aynı şeyleri zihin ve ruh için de yapabilirsiniz” diyor.

Serotonini neler yükseltiyor?

- Aşık olmak serotonin seviyesini en çok yükselten etkenler arasında yer alıyor.
- Egzersiz yapmak serotonini yükseltiyor. Güzel bir havada yürümek, koşmak mutlu olmanıza yardımcı oluyor.
- Güneşi görmek de serotonin hormonunun yükselmesini sağlıyor.
- Çikolata, muz gibi besinler serotonin seviyesini artırıyor.

5 yorum:

 1. çok aydınlatıcı bir yazı,elinize sağlık
  ahmet taha sezer

  YanıtlaSil
 2. anksiyete haştalığını taşıyan biri olarak biri olarak çok iyi analiz ettiğinizi ve iyi tavsiyeler verdiğinizi düşünüyorum.Bana birde akit taşı sosyalleşmek insanlarla vakit geçirmek iyi gelmişti tavsiye ederim.Teşekkürler yazı için.

  YanıtlaSil
 3. Benim durumumda aynı sayılır ama içki aldığım zaman sosyal olabiliyor ve herseyi kafaya takmiyorum girimcilik iş yerinde mutluluk uyku düzeni hepsi yerine geliyor alkol alınca ..beraber olduğum kisiye bile daha sevecen daha ilgili oluyorum ..çocuklarım ile oynamak gezmek bile içki icmediysem stressli oluyor ..sarhoş değil ama içkili bir vücut ..Bunun nasıl bir tedavisi olabilir ilaç falan bilmiyorum içkiyi bırakıyorum 2 hafta sonra bakiyorumki hiç bişeyden zevk almiyorum ve tekrar bardak elimde oluyor çoğunluk ile votka..önerisi olan varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı durum bende de var. Daha 20 yaşındayım ve gerçekten sadece alkolle mutlu olabileceğimin bilincindeyim.Bağımlılık değil başka bir şey bu.

   Sil
 4. Benim durumumda aynı sayılır ama içki aldığım zaman sosyal olabiliyor ve herseyi kafaya takmiyorum girimcilik iş yerinde mutluluk uyku düzeni hepsi yerine geliyor alkol alınca ..beraber olduğum kisiye bile daha sevecen daha ilgili oluyorum ..çocuklarım ile oynamak gezmek bile içki icmediysem stressli oluyor ..sarhoş değil ama içkili bir vücut ..Bunun nasıl bir tedavisi olabilir ilaç falan bilmiyorum içkiyi bırakıyorum 2 hafta sonra bakiyorumki hiç bişeyden zevk almiyorum ve tekrar bardak elimde oluyor çoğunluk ile votka..önerisi olan varmı

  YanıtlaSil

Eğer kayıtlı üyelerimizden biri değilseniz Yorumlama Biçimi olarak Adı/URL veya Anonim'i seçiniz...