11 Mayıs 2012 Cuma

Kitap Okumanın Önemi

Okumak, insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Gelişmiş ülke toplumları, sahip oldukları bilgilerin % 60’ını bu yolu kullanarak edinmişlerdir. Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların birçoğunun kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır. Geri kalmış toplumlarda kişiler, okuyarak geçirebilecekleri zamanı çoğunlukla yararsız işlerle harcamaktadırlar. Okumanın önemini kavrayamamış toplumlar dünyanın en az gelişmiş toplumlarıdır. Ülkelerin gelişmişlik düzeyi okuma oranıyla doğru orantılıdır.

Kitapla yetişen nesiller başarı dolu ve iyi yetişmiş olacaktır. Kendisini yetiştirmiş, okuyan fertlerin günlük sohbetleri bile farklıdır. Kitap okumanın sınav hazırlığına da katkısı vardır. Kitap okuyan ve okuduklarını çok iyi değerlendirebilen öğrenciler diğer öğrencilere göre çok daha başarılı olmaktadırlar.

Kitap okumanın zihni gelişmeye katkısı aslında anne karnında başlar. Anne karnındaki bebek 6. ya da 7.aydan itibaren dış dünyayı işitebilir. Kendisine kitap okunan çocukların dil gelişimi sağlıklı olmaktadır. Kitap okunan ve kitap okuyan çocukların düşünceleri, diğer çocuklara göre çok daha zengin olur. Kitap okuyan çocukların iletişim kapasiteleri artmaktadır. Okuma, çocuğun kelime hazinesini de arttırmaktadır.


Birçok aile, çocuklarının kitap okumamasından şikayetçidir. Kitap okurken sıkılan çocuk, nedense saatlerce televizyon ya da bilgisayar karşısında kalabilir ve nedense sıkılmaz. Bilgisayarda oyun oynayarak, televizyon seyrederek büyüyen çocuklarımız gittikçe okuma isteklerini yitirmekte ve okumanın sağladığı imkandan mahrum kalmaktadırlar. Karakter gelişimi, bilgiyi ve araştırmayı seven insanların yetiştirilmesi ile mümkün olur. Çocukların, kendilerini okuyarak yetiştirmeleri gerekir. Çünkü eğitim sürecinde çocuklara her şey anlatılmaz, yani buna imkan yoktur. Yanlış bilgi ile doğru bilgiyi ayırabilen kişilerin sayısının artması için, kişiye çocukluktan itibaren kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerekmektedir. Kitap okuma alışkanlığı olan çocukların eğitim süreçleri de çok daha başarılı olmaktadır. Buda anne – babaların işlerini kolaylaştırmaktadır. Kitap okumayan nesillerin fikir üretme kabiliyetleri körelmektedir ve başarılı bir iletişim kuramamaktadırlar.

Çoğunlukla iş sonrası – okul sonrası ya da evde televizyon karşısında amaçsızca, elimizde kumanda kanal kanal dolaşarak boşa geçirilen zamanlar kitap okuyarak geçirilebilecek en verimli zamanlardır. Yine bunun gibi tren, otobüs, taksi, uçak gibi ulaşım araçlarında seyehat ederken de kitap okuyabiliriz ve zorunlu olarak geçen bu boş zamanları değerlendirebiliriz. Sahip oldukları her boş anda yanlarında bulunan kitabı okuyan batılılar ve uzak doğulular, kitap okuma alışkanlıkları ile göz doldurmaktadırlar. Ne yazık ki, biz onlar gibi olamadık hala.

Gazete ve dergilere oranla çok daha kapsamlı bilgi içerir kitap. Kitaplar, hakikaten çok faydalıdır. Bazılarına pahalı gelir kitap. Ama aynı kişiler mevzu sigara, maç, oyun, eğlence vb. olunca çok rahat para harcayabiliyor. Üstelik bu miktar, kitaba verilecek olanın kat kat fazlasını bulabilmektedir. Kitap, bize kattıklarını düşünürsek hiçte pahalı değil. Kitap okumak ve çevremizdekileri de teşvik etmek bizim için toplumsal bir görevdir. Toplumsal kalkınma ancak toplumsal bilinçlenme ile mümkündür.

4 yorum:

 1. anlatımı güzel

  YanıtlaSil
 2. kitap okumanın önemi bukadar açık . yabancı ülkeler bile araştırma sonucunda konuşuyorlar . biz türtler okuma konusunda gerçekten çok geriyiz ve bu olay üzücü :(

  YanıtlaSil
 3. Arkadaş, bu ülkede niye kitap okumak gereksiz bir işmiş gibi görülüyor anlamıyorum. Orta yaşlıları veya ihtiyarları bir yana koyalım, gençler bile eğer zorunlu değilse elini kitaba sürmüyor... Haftada 3 dizi takip ederler ama... Japonya'ya gidip, gören arkadaşlarım anlatıyorlar; "metroda sıkışık zamanlarda da ayaktakiler bile elinde bir kitap, gazete, dergi birşeyler okuyorlar, adamlar kitapla kafayı yemişler" derdi. O yüzden zaten bugün teknolojide en ileride olan ülkelerden biri Japonya... Biz daha oturalım televizyon karşısına, malak gibi yayılalım, öküzün trene baktığı gibi saatlerce bakalım küçücük ekrana...

  YanıtlaSil
 4. İşteee bu kadaar basiiiit kitap okumak . Sanki insan 24 saat boyunca televizyon izleyip bilgisayarda oyun oynamak zorunda. Azıcık vakitlerini ayırıpda kitap okumayan insanlar var ya işte onlar ; gerizekalı. Bende kitap okuyan bir öğrenci olduğum için kendimle gurur duyuyorum. :)

  YanıtlaSil

Eğer kayıtlı üyelerimizden biri değilseniz Yorumlama Biçimi olarak Adı/URL veya Anonim'i seçiniz...